Mini Biography
| Name | Timothy Bradley |
|---|---|
| Date of Birth | August 29, 1983 |
| Profession | Boxer |
| Net Worth | $10 Million |
Timothy Bradley is a Boxer. He was born in Palm Springs on August 29, 1983. You might be interested to know more about Timothy Bradley. So, in this article, we discussed all information about Timothy Bradley's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Timothy Bradley.
Table of Contents (Quick Links)
Timothy Bradley Biography
Do you wanna know Timothy Bradley's full Biodata? Timothy Bradley is a Boxer. He was born in Palm Springs on August 29, 1983. He is 40 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Timothy Bradley |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 29-Aug-1983 |
| Age in 2024 | 40 |
| Birth Place | Palm Springs |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.68 m |
| Weight | 63 KG |
| Profession | Boxer |
Timothy Bradley Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Timothy Bradley? What is the income source of Timothy Bradley? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Timothy Bradley?As of 2024, the current net worth of Timothy Bradley is $10 Million.
Timothy Bradley Age, and Birthday Info 2024
Timothy Bradley's Birthday Countdown
Timothy Bradley's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Timothy Bradley? In this section, we will talk about Timothy Bradley's age, and birthday-related info. Timothy Bradley's actual age is 40, and birthday is on 29-Aug-1983. When is Timothy Bradley's next birthday? The next birthday of Timothy Bradley is on 29 August, 2024.
| Birthday | 29-Aug-1983 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Virgo |
| Next Birthday | 29 August, 2024 |
| Age in 2024 | 40 years |
| Place of Birth | Palm Springs |
| Country of Birth | United States |
Timothy Bradley's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Timothy Bradley? The physical condition of Timothy Bradley is good. How tall is Timothy Bradley? Want to know Timothy Bradley's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.68 m., and weight is 63.
- Timothy Bradley's Height: 1.68 m.
- Timothy Bradley's Weight: 63 Kilograms
In the below table, you will find the height of Timothy Bradley in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'6" |
|---|---|
| In Meters: 1.68 m. | |
| Weight | In Pound: 138.91 lbs |
| In KG: 63 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Timothy Bradley Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Timothy Bradley is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Timothy Bradley? In this section, we will talk about Timothy Bradley's personal life, life story. As you are curious to know about Timothy Bradley. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Monica Bradley |
| Marriage Date | |
| Children | Robert Bradley, Alaysia Bradley, Jada Nicolette Bradley |
Timothy Bradley Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Timothy Bradley? In this table, we added the education information of Timothy Bradley. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Timothy Bradley. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Timothy Bradley
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Timothy Bradley.
- What is the Net Worth of Timothy Bradley?
The Net Worth of Timothy Bradley is $10 Million.
- What is the Height of Timothy Bradley?
The height of Timothy Bradley is 1.68.
- Where is the birthplace of Timothy Bradley?
The birthplace of Timothy Bradley is Palm Springs.
- What is the Date of Birth of Timothy Bradley?
The birthday of Timothy Bradley is on 29-Aug-1983.
- Is Timothy Bradley Married?
The marital status of Timothy Bradley is: Married
Conclusion
So that's all we have about Timothy Bradley's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Timothy Bradley. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Timothy Bradley's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Timothy Bradley. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.