Mini Biography
| Name | Tim Herron |
|---|---|
| Date of Birth | February 06, 1970 |
| Profession | American golfer |
| Net Worth | $1.5 Million |
Tim Herron is a well-known American golfer. He was born in Minneapolis, United States on February 06, 1970. Want to more about him? In this article, we covered Tim Herron's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Tim Herron.
Table of Contents (Quick Links)
Tim Herron Biography
Do you wanna know Tim Herron's full Biodata? Tim Herron is an American golfer. He was born in Minneapolis on February 06, 1970. He is 53 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Tim Herron |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 6-Feb-1970 |
| Age in 2024 | 53 |
| Birth Place | Minneapolis |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.78 m |
| Weight | 110 KG |
| Profession | American golfer |
Tim Herron Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Tim Herron? What is the income source of Tim Herron? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Tim Herron?As of 2024, the current net worth of Tim Herron is $1.5 Million.
Tim Herron Age, and Birthday Info 2024
Tim Herron's Birthday Countdown
Tim Herron's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Tim Herron? In this section, we will talk about Tim Herron's age, and birthday-related info. Tim Herron's actual age is 53, and birthday is on 6-Feb-1970. When is Tim Herron's next birthday? The next birthday of Tim Herron is on 06 February, 2024.
| Birthday | 6-Feb-1970 |
|---|---|
| Name of the Day | Friday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aquarius |
| Next Birthday | 06 February, 2024 |
| Age in 2024 | 53 years |
| Place of Birth | Minneapolis |
| Country of Birth | United States |
Tim Herron's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Tim Herron? The physical condition of Tim Herron is good. How tall is Tim Herron? Want to know Tim Herron's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.78 m., and weight is 110.
- Tim Herron's Height: 1.78 m.
- Tim Herron's Weight: 110 Kilograms
In the below table, you will find the height of Tim Herron in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'10" |
|---|---|
| In Meters: 1.78 m. | |
| Weight | In Pound: 242.55 lbs |
| In KG: 110 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Tim Herron Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Tim Herron is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Tim Herron? In this section, we will talk about Tim Herron's personal life, life story. As you are curious to know about Tim Herron. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Ann Herron |
| Marriage Date | |
| Children |
Tim Herron Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Tim Herron? In this table, we added the education information of Tim Herron. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Tim Herron. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Tim Herron
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Tim Herron.
- What is the Net Worth of Tim Herron?
The Net Worth of Tim Herron is $1.5 Million.
- What is the Height of Tim Herron?
The height of Tim Herron is 1.78.
- Where is the birthplace of Tim Herron?
The birthplace of Tim Herron is Minneapolis.
- What is the Date of Birth of Tim Herron?
The birthday of Tim Herron is on 6-Feb-1970.
- Is Tim Herron Married?
The marital status of Tim Herron is: Married
Conclusion
So that's all we have about Tim Herron's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Tim Herron. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Tim Herron's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Tim Herron. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.