Mini Biography
| Name | Tavares Gooden |
|---|---|
| Date of Birth | October 07, 1984 |
| Profession | American Football Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Tavares Gooden is an American Football Player. He was born in Fort Lauderdale on October 07, 1984. Want to more about him? In this article, we covered Tavares Gooden's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Tavares Gooden Biography
Do you wanna know Tavares Gooden's full Biodata? Tavares Gooden is an American Football Player. He was born in Fort Lauderdale on October 07, 1984. He is 39 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Tavares Gooden |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 7-Oct-1984 |
| Age in 2024 | 39 |
| Birth Place | Fort Lauderdale |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.85 m |
| Weight | 109 KG |
| Profession | American Football Player |
Tavares Gooden Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Tavares Gooden? What is the income source of Tavares Gooden? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Tavares Gooden?As of 2024, the current net worth of Tavares Gooden is $1.5 Million.
Tavares Gooden Age, and Birthday Info 2024
Tavares Gooden's Birthday Countdown
Tavares Gooden's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Tavares Gooden? In this section, we will talk about Tavares Gooden's age, and birthday-related info. Tavares Gooden's actual age is 39, and birthday is on 7-Oct-1984. When is Tavares Gooden's next birthday? The next birthday of Tavares Gooden is on 07 October, 2024.
| Birthday | 7-Oct-1984 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Libra |
| Next Birthday | 07 October, 2024 |
| Age in 2024 | 39 years |
| Place of Birth | Fort Lauderdale |
| Country of Birth | United States |
Tavares Gooden's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Tavares Gooden? The physical condition of Tavares Gooden is good. How tall is Tavares Gooden? Want to know Tavares Gooden's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.85 m., and weight is 109.
- Tavares Gooden's Height: 1.85 m.
- Tavares Gooden's Weight: 109 Kilograms
In the below table, you will find the height of Tavares Gooden in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'1" |
|---|---|
| In Meters: 1.85 m. | |
| Weight | In Pound: 240.34 lbs |
| In KG: 109 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Tavares Gooden Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Tavares Gooden is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Tavares Gooden? In this section, we will talk about Tavares Gooden's personal life, life story. As you are curious to know about Tavares Gooden. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Tavares Gooden Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Tavares Gooden? In this table, we added the education information of Tavares Gooden. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Tavares Gooden. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Tavares Gooden
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Tavares Gooden.
- What is the Net Worth of Tavares Gooden?
The Net Worth of Tavares Gooden is $1.5 Million.
- What is the Height of Tavares Gooden?
The height of Tavares Gooden is 1.85.
- Where is the birthplace of Tavares Gooden?
The birthplace of Tavares Gooden is Fort Lauderdale.
- What is the Date of Birth of Tavares Gooden?
The birthday of Tavares Gooden is on 7-Oct-1984.
- Is Tavares Gooden Married?
The marital status of Tavares Gooden is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Tavares Gooden's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Tavares Gooden. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Tavares Gooden's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Tavares Gooden. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.