Mini Biography
| Name | Raul Jimenez |
|---|---|
| Date of Birth | May 05, 1991 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $1.6M |
Raul Jimenez is a Mexican professional football player. He plays on the Right foot as Attack - Centre-Forward. Raul Jimenez was born on 5-May-1991 in Tepeji del Río de Ocampo. You might be interested to know more about Raul Jimenez. So, in this article, we discussed all information about Raul Jimenez's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Raul Jimenez.
Table of Contents (Quick Links)
Raul Jimenez Biography
Do you wanna know Raul Jimenez's full Biodata? Raul Jimenez is a Footballer. He was born in Tepeji del Río de Ocampo on May 05, 1991. He is 32 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Raul Jimenez |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Raúl Alonso Jiménez Rodríguez |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 5-May-1991 |
| Age in 2024 | 32 |
| Birth Place | Tepeji del Río de Ocampo |
| Country | Mexico |
| Nationality | Mexican |
| Height | 1.88 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Raul Jimenez Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Raul Jimenez? What is the income source of Raul Jimenez? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Raul Jimenez?As of 2024, the current net worth of Raul Jimenez is $1.6M.
Raul Jimenez Age, and Birthday Info 2024
Raul Jimenez's Birthday Countdown
Raul Jimenez's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Raul Jimenez? In this section, we will talk about Raul Jimenez's age, and birthday-related info. Raul Jimenez's actual age is 32, and birthday is on 5-May-1991. When is Raul Jimenez's next birthday? The next birthday of Raul Jimenez is on 05 May, 2024.
| Birthday | 5-May-1991 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Taurus |
| Next Birthday | 05 May, 2024 |
| Age in 2024 | 32 years |
| Place of Birth | Tepeji del Río de Ocampo |
| Country of Birth | Mexico |
Raul Jimenez's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Raul Jimenez? The physical condition of Raul Jimenez is good. How tall is Raul Jimenez? Want to know Raul Jimenez's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.88 m., and weight is -.
- Raul Jimenez's Height: 1.88 m.
- Raul Jimenez's Weight: -
In the below table, you will find the height of Raul Jimenez in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'2" |
|---|---|
| In Meters: 1.88 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Raul Jimenez Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Raul Jimenez is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Raul Jimenez? In this section, we will talk about Raul Jimenez's personal life, life story. As you are curious to know about Raul Jimenez. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Raul Jimenez Transfer Market Value
Now we are going to talk about Raul Jimenez's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €18.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €50.00m |
Raul Jimenez Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Raul Jimenez:
- CF América (2008-2011)
- He plays on the Right foot as Attack - Centre-Forward.
- He was born on Sunday.
- The highest market value of Raul Jimenez was €50.00m
| Player of | Mexico Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Attack - Centre-Forward |
Raul Jimenez Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Raul Jimenez? In this table, we added the education information of Raul Jimenez. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Raul Jimenez. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Raul Jimenez
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Raul Jimenez.
- What is the Net Worth of Raul Jimenez?
The Net Worth of Raul Jimenez is $1.6M.
- What is the Height of Raul Jimenez?
The height of Raul Jimenez is 1.88.
- Where is the birthplace of Raul Jimenez?
The birthplace of Raul Jimenez is Tepeji del Río de Ocampo.
- What is the Date of Birth of Raul Jimenez?
The birthday of Raul Jimenez is on 5-May-1991.
- Is Raul Jimenez Married?
The marital status of Raul Jimenez is: Yet to be updated
- In which country does Raul Jimenez play football?
Raul Jimenez plays football in Mexico.
- Is Raul Jimenez left or right footed.
Raul Jimenez is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Raul Jimenez's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Raul Jimenez. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Raul Jimenez's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Raul Jimenez. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.