Mini Biography
| Name | Raphael Varane |
|---|---|
| Date of Birth | April 25, 1993 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $20M |
Raphael Varane is a French, Martinican professional football player. He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back. Raphael Varane was born on 25-Apr-1993 in Lille. You might be interested to know more about Raphael Varane. So, in this article, we discussed all information about Raphael Varane's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Raphael Varane.
Table of Contents (Quick Links)
Raphael Varane Biography
Do you wanna know Raphael Varane's full Biodata? Raphael Varane is a Footballer. He was born in Lille on April 25, 1993. He is 30 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Raphael Varane |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Raphaël Xavier Varane |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 25-Apr-1993 |
| Age in 2024 | 30 |
| Birth Place | Lille |
| Country | France |
| Nationality | French, Martinican |
| Height | 1.91 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Raphael Varane Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Raphael Varane? What is the income source of Raphael Varane? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Raphael Varane?As of 2024, the current net worth of Raphael Varane is $20M.
Raphael Varane Age, and Birthday Info 2024
Raphael Varane's Birthday Countdown
Raphael Varane's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Raphael Varane? In this section, we will talk about Raphael Varane's age, and birthday-related info. Raphael Varane's actual age is 30, and birthday is on 25-Apr-1993. When is Raphael Varane's next birthday? The next birthday of Raphael Varane is on 25 April, 2024.
| Birthday | 25-Apr-1993 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Taurus |
| Next Birthday | 25 April, 2024 |
| Age in 2024 | 30 years |
| Place of Birth | Lille |
| Country of Birth | France |
Raphael Varane's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Raphael Varane? The physical condition of Raphael Varane is good. How tall is Raphael Varane? Want to know Raphael Varane's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.91 m., and weight is -.
- Raphael Varane's Height: 1.91 m.
- Raphael Varane's Weight: -
In the below table, you will find the height of Raphael Varane in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'3" |
|---|---|
| In Meters: 1.91 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Raphael Varane Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Raphael Varane is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Raphael Varane? In this section, we will talk about Raphael Varane's personal life, life story. As you are curious to know about Raphael Varane. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Raphael Varane Transfer Market Value
Now we are going to talk about Raphael Varane's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €48.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €80.00m |
Raphael Varane Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Raphael Varane:
- Raphaël Varane is the half-brother of Jonathan Varane (Without Club).
- He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back.
- He was born on Sunday.
- The highest market value of Raphael Varane was €80.00m
| Player of | France Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Defender - Centre-Back |
Raphael Varane Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Raphael Varane? In this table, we added the education information of Raphael Varane. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Raphael Varane. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Raphael Varane
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Raphael Varane.
- What is the Net Worth of Raphael Varane?
The Net Worth of Raphael Varane is $20M.
- What is the Height of Raphael Varane?
The height of Raphael Varane is 1.91.
- Where is the birthplace of Raphael Varane?
The birthplace of Raphael Varane is Lille.
- What is the Date of Birth of Raphael Varane?
The birthday of Raphael Varane is on 25-Apr-1993.
- Is Raphael Varane Married?
The marital status of Raphael Varane is: Yet to be updated
- In which country does Raphael Varane play football?
Raphael Varane plays football in France.
- Is Raphael Varane left or right footed.
Raphael Varane is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Raphael Varane's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Raphael Varane. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Raphael Varane's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Raphael Varane. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.