Mini Biography
| Name | Maximilian Bauer |
|---|---|
| Date of Birth | February 09, 2000 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $60M |
Maximilian Bauer is a German professional football player. He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back. Maximilian Bauer was born on 9-Feb-2000 in Vilshofen. Want to more about him? In this article, we covered Maximilian Bauer's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Maximilian Bauer.
Table of Contents (Quick Links)
Maximilian Bauer Biography
Do you wanna know Maximilian Bauer's full Biodata? Maximilian Bauer is a Footballer. He was born in Vilshofen on February 09, 2000. He is 23 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Maximilian Bauer |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 9-Feb-2000 |
| Age in 2024 | 23 |
| Birth Place | Vilshofen |
| Country | Germany |
| Nationality | German |
| Height | 1.89 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Maximilian Bauer Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Maximilian Bauer? What is the income source of Maximilian Bauer? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Maximilian Bauer?As of 2024, the current net worth of Maximilian Bauer is $60M.
Maximilian Bauer Age, and Birthday Info 2024
Maximilian Bauer's Birthday Countdown
Maximilian Bauer's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Maximilian Bauer? In this section, we will talk about Maximilian Bauer's age, and birthday-related info. Maximilian Bauer's actual age is 23, and birthday is on 9-Feb-2000. When is Maximilian Bauer's next birthday? The next birthday of Maximilian Bauer is on 09 February, 2024.
| Birthday | 9-Feb-2000 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aquarius |
| Next Birthday | 09 February, 2024 |
| Age in 2024 | 23 years |
| Place of Birth | Vilshofen |
| Country of Birth | Germany |
Maximilian Bauer's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Maximilian Bauer? The physical condition of Maximilian Bauer is good. How tall is Maximilian Bauer? Want to know Maximilian Bauer's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.89 m., and weight is -.
- Maximilian Bauer's Height: 1.89 m.
- Maximilian Bauer's Weight: -
In the below table, you will find the height of Maximilian Bauer in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'2" |
|---|---|
| In Meters: 1.89 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Maximilian Bauer Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Maximilian Bauer is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Maximilian Bauer? In this section, we will talk about Maximilian Bauer's personal life, life story. As you are curious to know about Maximilian Bauer. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Maximilian Bauer Transfer Market Value
Now we are going to talk about Maximilian Bauer's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €1.60m |
|---|---|
| Highest Market Value | €3.00m |
Maximilian Bauer Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Maximilian Bauer:
- SpVgg Grün-Weiß Deggendorf (-2014), SpVgg Greuther Fürth (2014-2018)
- He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back.
- He was born on Wednesday.
- The highest market value of Maximilian Bauer was €3.00m
| Player of | Germany Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Defender - Centre-Back |
Maximilian Bauer Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Maximilian Bauer? In this table, we added the education information of Maximilian Bauer. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Maximilian Bauer. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Maximilian Bauer
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Maximilian Bauer.
- What is the Net Worth of Maximilian Bauer?
The Net Worth of Maximilian Bauer is $60M.
- What is the Height of Maximilian Bauer?
The height of Maximilian Bauer is 1.89.
- Where is the birthplace of Maximilian Bauer?
The birthplace of Maximilian Bauer is Vilshofen.
- What is the Date of Birth of Maximilian Bauer?
The birthday of Maximilian Bauer is on 9-Feb-2000.
- Is Maximilian Bauer Married?
The marital status of Maximilian Bauer is: Yet to be updated
- In which country does Maximilian Bauer play football?
Maximilian Bauer plays football in Germany.
- Is Maximilian Bauer left or right footed.
Maximilian Bauer is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Maximilian Bauer's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Maximilian Bauer. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Maximilian Bauer's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Maximilian Bauer. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.