Mini Biography
| Name | Keenan Allen |
|---|---|
| Date of Birth | April 27, 1992 |
| Profession | Football Player |
| Net Worth | $1.5 Million |
Keenan Allen is a Football Player. He was born in Greensboro on April 27, 1992. Want to more about him? In this article, we covered Keenan Allen's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Keenan Allen.
Table of Contents (Quick Links)
Keenan Allen Biography
Do you wanna know Keenan Allen's full Biodata? Keenan Allen is a Football Player. He was born in Greensboro on April 27, 1992. He is 31 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Keenan Allen |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 27-Apr-1992 |
| Age in 2024 | 31 |
| Birth Place | Greensboro |
| Country | United States |
| Nationality | American |
| Height | 1.88 m |
| Weight | 95 KG |
| Profession | Football Player |
Keenan Allen Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Keenan Allen? What is the income source of Keenan Allen? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Keenan Allen?As of 2024, the current net worth of Keenan Allen is $1.5 Million.
Keenan Allen Age, and Birthday Info 2024
Keenan Allen's Birthday Countdown
Keenan Allen's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Keenan Allen? In this section, we will talk about Keenan Allen's age, and birthday-related info. Keenan Allen's actual age is 31, and birthday is on 27-Apr-1992. When is Keenan Allen's next birthday? The next birthday of Keenan Allen is on 27 April, 2024.
| Birthday | 27-Apr-1992 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Taurus |
| Next Birthday | 27 April, 2024 |
| Age in 2024 | 31 years |
| Place of Birth | Greensboro |
| Country of Birth | United States |
Keenan Allen's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Keenan Allen? The physical condition of Keenan Allen is good. How tall is Keenan Allen? Want to know Keenan Allen's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.88 m., and weight is 95.
- Keenan Allen's Height: 1.88 m.
- Keenan Allen's Weight: 95 Kilograms
In the below table, you will find the height of Keenan Allen in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'2" |
|---|---|
| In Meters: 1.88 m. | |
| Weight | In Pound: 209.47 lbs |
| In KG: 95 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Keenan Allen Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Keenan Allen is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Keenan Allen? In this section, we will talk about Keenan Allen's personal life, life story. As you are curious to know about Keenan Allen. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Keenan Allen Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Keenan Allen? In this table, we added the education information of Keenan Allen. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Keenan Allen. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Keenan Allen
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Keenan Allen.
- What is the Net Worth of Keenan Allen?
The Net Worth of Keenan Allen is $1.5 Million.
- What is the Height of Keenan Allen?
The height of Keenan Allen is 1.88.
- Where is the birthplace of Keenan Allen?
The birthplace of Keenan Allen is Greensboro.
- What is the Date of Birth of Keenan Allen?
The birthday of Keenan Allen is on 27-Apr-1992.
- Is Keenan Allen Married?
The marital status of Keenan Allen is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Keenan Allen's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Keenan Allen. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Keenan Allen's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Keenan Allen. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.