Mini Biography
| Name | Josh Doig |
|---|---|
| Date of Birth | May 18, 2002 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Josh Doig is a Scottish professional football player. He plays on the Left foot as Defender - Left-Back. Josh Doig was born on 18-May-2002 in Edinburgh. You might be interested to know more about Josh Doig. So, in this article, we discussed all information about Josh Doig's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Josh Doig.
Table of Contents (Quick Links)
Josh Doig Biography
Do you wanna know Josh Doig's full Biodata? Josh Doig is a Footballer. He was born in Edinburgh on May 18, 2002. He is 21 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Josh Doig |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Josh Thomas Doig |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 18-May-2002 |
| Age in 2024 | 21 |
| Birth Place | Edinburgh |
| Country | Scotland |
| Nationality | Scottish |
| Height | 1.89 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Josh Doig Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Josh Doig? What is the income source of Josh Doig? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Josh Doig?As of 2024, the current net worth of Josh Doig is $250K-$500K.
Josh Doig Age, and Birthday Info 2024
Josh Doig's Birthday Countdown
Josh Doig's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Josh Doig? In this section, we will talk about Josh Doig's age, and birthday-related info. Josh Doig's actual age is 21, and birthday is on 18-May-2002. When is Josh Doig's next birthday? The next birthday of Josh Doig is on 18 May, 2024.
| Birthday | 18-May-2002 |
|---|---|
| Name of the Day | Saturday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Taurus |
| Next Birthday | 18 May, 2024 |
| Age in 2024 | 21 years |
| Place of Birth | Edinburgh |
| Country of Birth | Scotland |
Josh Doig's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Josh Doig? The physical condition of Josh Doig is good. How tall is Josh Doig? Want to know Josh Doig's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.89 m., and weight is -.
- Josh Doig's Height: 1.89 m.
- Josh Doig's Weight: -
In the below table, you will find the height of Josh Doig in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'2" |
|---|---|
| In Meters: 1.89 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Josh Doig Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Josh Doig is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Josh Doig? In this section, we will talk about Josh Doig's personal life, life story. As you are curious to know about Josh Doig. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Josh Doig Transfer Market Value
Now we are going to talk about Josh Doig's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €3.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €4.00m |
Josh Doig Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Josh Doig:
- Scottish Football Writers' Young Player of the Year 2020/2021.
- He plays on the Left foot as Defender - Left-Back.
- He was born on Saturday.
- The highest market value of Josh Doig was €4.00m
| Player of | Scotland Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Left |
| Prefered Position | Defender - Left-Back |
Josh Doig Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Josh Doig? In this table, we added the education information of Josh Doig. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Josh Doig. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Josh Doig
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Josh Doig.
- What is the Net Worth of Josh Doig?
The Net Worth of Josh Doig is $250K-$500K.
- What is the Height of Josh Doig?
The height of Josh Doig is 1.89.
- Where is the birthplace of Josh Doig?
The birthplace of Josh Doig is Edinburgh.
- What is the Date of Birth of Josh Doig?
The birthday of Josh Doig is on 18-May-2002.
- Is Josh Doig Married?
The marital status of Josh Doig is: Yet to be updated
- In which country does Josh Doig play football?
Josh Doig plays football in Scotland.
- Is Josh Doig left or right footed.
Josh Doig is Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Josh Doig's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Josh Doig. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Josh Doig's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Josh Doig. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.