Mini Biography
| Name | Jorge Sanchez |
|---|---|
| Date of Birth | February 14, 1993 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $1M |
Jorge Sanchez is a Mexican professional football player. He plays on the Right foot as Midfield - Central Midfield. Jorge Sanchez was born on 14-Feb-1993 in Celaya. Want to more about him? In this article, we covered Jorge Sanchez 's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Jorge Sanchez .
Table of Contents (Quick Links)
Jorge Sanchez Biography
Do you wanna know Jorge Sanchez 's full Biodata? Jorge Sanchez is a Footballer. He was born in Celaya on February 14, 1993. He is 30 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Jorge Sanchez |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Jorge Alberto Sánchez López |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 14-Feb-1993 |
| Age in 2024 | 30 |
| Birth Place | Celaya |
| Country | Mexico |
| Nationality | Mexican |
| Height | 1.74 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Jorge Sanchez Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Jorge Sanchez ? What is the income source of Jorge Sanchez ? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Jorge Sanchez ?As of 2024, the current net worth of Jorge Sanchez is $1M.
Jorge Sanchez Age, and Birthday Info 2024
Jorge Sanchez 's Birthday Countdown
Jorge Sanchez 's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Jorge Sanchez ? In this section, we will talk about Jorge Sanchez 's age, and birthday-related info. Jorge Sanchez 's actual age is 30, and birthday is on 14-Feb-1993. When is Jorge Sanchez 's next birthday? The next birthday of Jorge Sanchez is on 14 February, 2024.
| Birthday | 14-Feb-1993 |
|---|---|
| Name of the Day | Sunday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aquarius |
| Next Birthday | 14 February, 2024 |
| Age in 2024 | 30 years |
| Place of Birth | Celaya |
| Country of Birth | Mexico |
Jorge Sanchez 's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Jorge Sanchez ? The physical condition of Jorge Sanchez is good. How tall is Jorge Sanchez ? Want to know Jorge Sanchez 's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.74 m., and weight is -.
- Jorge Sanchez 's Height: 1.74 m.
- Jorge Sanchez 's Weight: -
In the below table, you will find the height of Jorge Sanchez in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'8" |
|---|---|
| In Meters: 1.74 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Jorge Sanchez Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Jorge Sanchez is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Jorge Sanchez ? In this section, we will talk about Jorge Sanchez 's personal life, life story. As you are curious to know about Jorge Sanchez . We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Jorge Sanchez Transfer Market Value
Now we are going to talk about Jorge Sanchez 's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €800Th. |
|---|---|
| Highest Market Value | €1.00m |
Jorge Sanchez Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Jorge Sanchez :
- He plays on the Right foot.
- He plays on the Right foot as Midfield - Central Midfield.
- He was born on Sunday.
- The highest market value of Jorge Sanchez was €1.00m
| Player of | Mexico Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Midfield - Central Midfield |
Jorge Sanchez Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Jorge Sanchez ? In this table, we added the education information of Jorge Sanchez . As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Jorge Sanchez . For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Jorge Sanchez
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Jorge Sanchez .
- What is the Net Worth of Jorge Sanchez ?
The Net Worth of Jorge Sanchez is $1M.
- What is the Height of Jorge Sanchez ?
The height of Jorge Sanchez is 1.74.
- Where is the birthplace of Jorge Sanchez ?
The birthplace of Jorge Sanchez is Celaya.
- What is the Date of Birth of Jorge Sanchez ?
The birthday of Jorge Sanchez is on 14-Feb-1993.
- Is Jorge Sanchez Married?
The marital status of Jorge Sanchez is: Yet to be updated
- In which country does Jorge Sanchez play football?
Jorge Sanchez plays football in Mexico.
- Is Jorge Sanchez left or right footed.
Jorge Sanchez is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Jorge Sanchez 's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Jorge Sanchez . Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Jorge Sanchez 's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Jorge Sanchez . There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.