Mini Biography
| Name | Joao Felix |
|---|---|
| Date of Birth | November 10, 1999 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $25M |
Joao Felix is a Portuguese professional football player. He plays on the Both Left and Right foot as Attack - Second Striker. Joao Felix was born on 10-Nov-1999 in Viseu. Want to more about him? In this article, we covered Joao Felix's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Joao Felix Biography
Do you wanna know Joao Felix's full Biodata? Joao Felix is a Footballer. He was born in Viseu on November 10, 1999. He is 24 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Joao Felix |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 10-Nov-1999 |
| Age in 2024 | 24 |
| Birth Place | Viseu |
| Country | Portugal |
| Nationality | Portuguese |
| Height | 1.81 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Joao Felix Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Joao Felix? What is the income source of Joao Felix? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Joao Felix?As of 2024, the current net worth of Joao Felix is $25M.
Joao Felix Age, and Birthday Info 2024
Joao Felix's Birthday Countdown
Joao Felix's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Joao Felix? In this section, we will talk about Joao Felix's age, and birthday-related info. Joao Felix's actual age is 24, and birthday is on 10-Nov-1999. When is Joao Felix's next birthday? The next birthday of Joao Felix is on 10 November, 2024.
| Birthday | 10-Nov-1999 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Scorpio |
| Next Birthday | 10 November, 2024 |
| Age in 2024 | 24 years |
| Place of Birth | Viseu |
| Country of Birth | Portugal |
Joao Felix's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Joao Felix? The physical condition of Joao Felix is good. How tall is Joao Felix? Want to know Joao Felix's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.81 m., and weight is -.
- Joao Felix's Height: 1.81 m.
- Joao Felix's Weight: -
In the below table, you will find the height of Joao Felix in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'11" |
|---|---|
| In Meters: 1.81 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Joao Felix Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Joao Felix is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Joao Felix? In this section, we will talk about Joao Felix's personal life, life story. As you are curious to know about Joao Felix. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Joao Felix Transfer Market Value
Now we are going to talk about Joao Felix's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €70.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €100.00m |
Joao Felix Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Joao Felix:
- João Félix is the brother of Hugo Félix (SL Benfica U19).
- He plays on the Both Left and Right foot as Attack - Second Striker.
- He was born on Wednesday.
- The highest market value of Joao Felix was €100.00m
| Player of | Portugal Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Both Left and Right |
| Prefered Position | Attack - Second Striker |
Joao Felix Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Joao Felix? In this table, we added the education information of Joao Felix. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Joao Felix. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Joao Felix
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Joao Felix.
- What is the Net Worth of Joao Felix?
The Net Worth of Joao Felix is $25M.
- What is the Height of Joao Felix?
The height of Joao Felix is 1.81.
- Where is the birthplace of Joao Felix?
The birthplace of Joao Felix is Viseu.
- What is the Date of Birth of Joao Felix?
The birthday of Joao Felix is on 10-Nov-1999.
- Is Joao Felix Married?
The marital status of Joao Felix is: Yet to be updated
- In which country does Joao Felix play football?
Joao Felix plays football in Portugal.
- Is Joao Felix left or right footed.
Joao Felix is Both Left and Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Joao Felix's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Joao Felix. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Joao Felix's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Joao Felix. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.