Mini Biography
| Name | Gloria Gaynor |
|---|---|
| Date of Birth | September 07, 1949 |
| Profession | American Singer |
| Net Worth | $1m – |
Gloria Gaynor is an American singer who is best known for her 1978 disco hit song "I Will Survive". Gaynor was born on September 7, 1949, in Newark, New Jersey. She began her career as a backing singer for the R&B group the Soul Satisfiers. Gaynor later signed with MGM Records and released her debut solo album in 1975. Her biggest hit came in 1978 with the release of "I Will Survive", which topped the charts in several countries. Gaynor has since released several other albums, including a gospel album in 1998. She has also been a judge on several reality TV singing competitions. Want to more about her? In this article, we covered Gloria Gaynor's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Gloria Gaynor.
Table of Contents (Quick Links)
Gloria Gaynor Biography
Do you wanna know Gloria Gaynor's full Biodata? Gloria Gaynor also known as Gloria Fowles is an American Singer. She was born in Newark, New Jersey, U.S. on September 07, 1949. She is 74 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Gloria Gaynor |
|---|---|
| Nickname | Gloria Fowles |
| Gender | Female |
| Date of Birth | 7-Sep-1949 |
| Age in 2024 | 74 |
| Birth Place | Newark, New Jersey, U.S. |
| Country | United Kingdom |
| Nationality | British |
| Height | 1.7 m |
| Weight | - KG |
| Profession | American Singer |
| Famous as | Singer, Songwriter |
Gloria Gaynor Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Gloria Gaynor? What is the income source of Gloria Gaynor? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Gloria Gaynor?As of 2024, the current net worth of Gloria Gaynor is $1m –.
Gloria Gaynor Age, and Birthday Info 2024
Gloria Gaynor's Birthday Countdown
Gloria Gaynor's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Gloria Gaynor? In this section, we will talk about Gloria Gaynor's age, and birthday-related info. Gloria Gaynor's actual age is 74, and birthday is on 7-Sep-1949. When is Gloria Gaynor's next birthday? The next birthday of Gloria Gaynor is on 07 September, 2024.
| Birthday | 7-Sep-1949 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Virgo |
| Next Birthday | 07 September, 2024 |
| Age in 2024 | 74 years |
| Place of Birth | Newark, New Jersey, U.S. |
| Country of Birth | United Kingdom |
Gloria Gaynor's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Gloria Gaynor? The physical condition of Gloria Gaynor is good. How tall is Gloria Gaynor? Want to know Gloria Gaynor's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.7 m., and weight is -.
- Gloria Gaynor's Height: 1.7 m.
- Gloria Gaynor's Weight: -
In the below table, you will find the height of Gloria Gaynor in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'7" |
|---|---|
| In Meters: 1.7 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Gloria Gaynor Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Gloria Gaynor is married or unmarried? Who is the Boyfriend of Gloria Gaynor? In this section, we will talk about Gloria Gaynor's personal life, life story. As you are curious to know about Gloria Gaynor. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Gloria Gaynor Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Gloria Gaynor? In this table, we added the education information of Gloria Gaynor. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Gloria Gaynor. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Gloria Gaynor
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Gloria Gaynor.
- What is the Net Worth of Gloria Gaynor?
The Net Worth of Gloria Gaynor is $1m –.
- What is the Height of Gloria Gaynor?
The height of Gloria Gaynor is 1.7.
- Where is the birthplace of Gloria Gaynor?
The birthplace of Gloria Gaynor is Newark, New Jersey, U.S..
- What is the Date of Birth of Gloria Gaynor?
The birthday of Gloria Gaynor is on 7-Sep-1949.
- Is Gloria Gaynor Married?
The marital status of Gloria Gaynor is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Gloria Gaynor's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Gloria Gaynor. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Gloria Gaynor's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Gloria Gaynor. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.