Mini Biography
| Name | Enzo Fernandez |
|---|---|
| Date of Birth | January 17, 2001 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $1M - $2M |
Enzo Fernandez is a Argentine professional football player. He plays on the Right foot as Midfield - Central Midfield. Enzo Fernandez was born on 17-Jan-2001 in San Martín. You might be interested to know more about Enzo Fernandez. So, in this article, we discussed all information about Enzo Fernandez's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Enzo Fernandez.
Table of Contents (Quick Links)
Enzo Fernandez Biography
Do you wanna know Enzo Fernandez's full Biodata? Enzo Fernandez is a Footballer. He was born in San Martín on January 17, 2001. He is 22 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Enzo Fernandez |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Enzo Jeremías Fernández |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 17-Jan-2001 |
| Age in 2024 | 22 |
| Birth Place | San Martín |
| Country | Argentina |
| Nationality | Argentine |
| Height | 1.8 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Enzo Fernandez Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Enzo Fernandez? What is the income source of Enzo Fernandez? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Enzo Fernandez?As of 2024, the current net worth of Enzo Fernandez is $1M - $2M.
Enzo Fernandez Age, and Birthday Info 2024
Enzo Fernandez's Birthday Countdown
Enzo Fernandez's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Enzo Fernandez? In this section, we will talk about Enzo Fernandez's age, and birthday-related info. Enzo Fernandez's actual age is 22, and birthday is on 17-Jan-2001. When is Enzo Fernandez's next birthday? The next birthday of Enzo Fernandez is on 17 January, 2024.
| Birthday | 17-Jan-2001 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Capricorn |
| Next Birthday | 17 January, 2024 |
| Age in 2024 | 22 years |
| Place of Birth | San Martín |
| Country of Birth | Argentina |
Enzo Fernandez's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Enzo Fernandez? The physical condition of Enzo Fernandez is good. How tall is Enzo Fernandez? Want to know Enzo Fernandez's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.8 m., and weight is -.
- Enzo Fernandez's Height: 1.8 m.
- Enzo Fernandez's Weight: -
In the below table, you will find the height of Enzo Fernandez in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'11" |
|---|---|
| In Meters: 1.8 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Enzo Fernandez Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Enzo Fernandez is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Enzo Fernandez? In this section, we will talk about Enzo Fernandez's personal life, life story. As you are curious to know about Enzo Fernandez. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Enzo Fernandez Transfer Market Value
Now we are going to talk about Enzo Fernandez's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €15.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €15.00m |
Enzo Fernandez Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Enzo Fernandez:
- CA River Plate
- He plays on the Right foot as Midfield - Central Midfield.
- He was born on Wednesday.
- The highest market value of Enzo Fernandez was €15.00m
| Player of | Argentina Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Midfield - Central Midfield |
Enzo Fernandez Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Enzo Fernandez? In this table, we added the education information of Enzo Fernandez. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Enzo Fernandez. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Enzo Fernandez
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Enzo Fernandez.
- What is the Net Worth of Enzo Fernandez?
The Net Worth of Enzo Fernandez is $1M - $2M.
- What is the Height of Enzo Fernandez?
The height of Enzo Fernandez is 1.8.
- Where is the birthplace of Enzo Fernandez?
The birthplace of Enzo Fernandez is San Martín.
- What is the Date of Birth of Enzo Fernandez?
The birthday of Enzo Fernandez is on 17-Jan-2001.
- Is Enzo Fernandez Married?
The marital status of Enzo Fernandez is: Yet to be updated
- In which country does Enzo Fernandez play football?
Enzo Fernandez plays football in Argentina.
- Is Enzo Fernandez left or right footed.
Enzo Fernandez is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Enzo Fernandez's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Enzo Fernandez. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Enzo Fernandez's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Enzo Fernandez. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.