Mini Biography
| Name | Eduard Spertsyan |
|---|---|
| Date of Birth | June 07, 2000 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $1M |
Eduard Spertsyan is a Armenian, Russian professional football player. He plays on the Right foot as Midfield - Attacking Midfield. Eduard Spertsyan was born on 7-Jun-2000 in Stavropol. You might be interested to know more about Eduard Spertsyan. So, in this article, we discussed all information about Eduard Spertsyan's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Eduard Spertsyan.
Table of Contents (Quick Links)
Eduard Spertsyan Biography
Do you wanna know Eduard Spertsyan's full Biodata? Eduard Spertsyan is a Footballer. He was born in Stavropol on June 07, 2000. He is 23 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Eduard Spertsyan |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Сперцян Эдуард Мкртычевич |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 7-Jun-2000 |
| Age in 2024 | 23 |
| Birth Place | Stavropol |
| Country | Armenia |
| Nationality | Armenian, Russian |
| Height | 1.78 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Eduard Spertsyan Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Eduard Spertsyan? What is the income source of Eduard Spertsyan? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Eduard Spertsyan?As of 2024, the current net worth of Eduard Spertsyan is $1M.
Eduard Spertsyan Age, and Birthday Info 2024
Eduard Spertsyan's Birthday Countdown
Eduard Spertsyan's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Eduard Spertsyan? In this section, we will talk about Eduard Spertsyan's age, and birthday-related info. Eduard Spertsyan's actual age is 23, and birthday is on 7-Jun-2000. When is Eduard Spertsyan's next birthday? The next birthday of Eduard Spertsyan is on 07 June, 2024.
| Birthday | 7-Jun-2000 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Gemini |
| Next Birthday | 07 June, 2024 |
| Age in 2024 | 23 years |
| Place of Birth | Stavropol |
| Country of Birth | Armenia |
Eduard Spertsyan's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Eduard Spertsyan? The physical condition of Eduard Spertsyan is good. How tall is Eduard Spertsyan? Want to know Eduard Spertsyan's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.78 m., and weight is -.
- Eduard Spertsyan's Height: 1.78 m.
- Eduard Spertsyan's Weight: -
In the below table, you will find the height of Eduard Spertsyan in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'10" |
|---|---|
| In Meters: 1.78 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Eduard Spertsyan Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Eduard Spertsyan is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Eduard Spertsyan? In this section, we will talk about Eduard Spertsyan's personal life, life story. As you are curious to know about Eduard Spertsyan. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Eduard Spertsyan Transfer Market Value
Now we are going to talk about Eduard Spertsyan's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €6.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €6.00m |
Eduard Spertsyan Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Eduard Spertsyan:
- Eduard Spertsyan is the brother of Samvel Spertsyan (Career break).
- He plays on the Right foot as Midfield - Attacking Midfield.
- He was born on Wednesday.
- The highest market value of Eduard Spertsyan was €6.00m
| Player of | Armenia Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Midfield - Attacking Midfield |
Eduard Spertsyan Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Eduard Spertsyan? In this table, we added the education information of Eduard Spertsyan. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Eduard Spertsyan. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Eduard Spertsyan
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Eduard Spertsyan.
- What is the Net Worth of Eduard Spertsyan?
The Net Worth of Eduard Spertsyan is $1M.
- What is the Height of Eduard Spertsyan?
The height of Eduard Spertsyan is 1.78.
- Where is the birthplace of Eduard Spertsyan?
The birthplace of Eduard Spertsyan is Stavropol.
- What is the Date of Birth of Eduard Spertsyan?
The birthday of Eduard Spertsyan is on 7-Jun-2000.
- Is Eduard Spertsyan Married?
The marital status of Eduard Spertsyan is: Yet to be updated
- In which country does Eduard Spertsyan play football?
Eduard Spertsyan plays football in Armenia.
- Is Eduard Spertsyan left or right footed.
Eduard Spertsyan is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Eduard Spertsyan's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Eduard Spertsyan. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Eduard Spertsyan's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Eduard Spertsyan. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.