Mini Biography
| Name | Dom Dwyer |
|---|---|
| Date of Birth | July 30, 1990 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $1-5M |
Dom Dwyer is a American, English professional football player. He plays on the Left foot as Attack - Centre-Forward. Dom Dwyer was born on 30-Jul-1990 in Cuckfield. You might be interested to know more about Dom Dwyer. So, in this article, we discussed all information about Dom Dwyer's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Dom Dwyer.
Table of Contents (Quick Links)
Dom Dwyer Biography
Do you wanna know Dom Dwyer's full Biodata? Dom Dwyer is a Footballer. He was born in Cuckfield on July 30, 1990. He is 33 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Dom Dwyer |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Dominic Dwyer |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 30-Jul-1990 |
| Age in 2024 | 33 |
| Birth Place | Cuckfield |
| Country | United States |
| Nationality | American, English |
| Height | 1.76 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Dom Dwyer Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Dom Dwyer? What is the income source of Dom Dwyer? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Dom Dwyer?As of 2024, the current net worth of Dom Dwyer is $1-5M.
Dom Dwyer Age, and Birthday Info 2024
Dom Dwyer's Birthday Countdown
Dom Dwyer's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Dom Dwyer? In this section, we will talk about Dom Dwyer's age, and birthday-related info. Dom Dwyer's actual age is 33, and birthday is on 30-Jul-1990. When is Dom Dwyer's next birthday? The next birthday of Dom Dwyer is on 30 July, 2024.
| Birthday | 30-Jul-1990 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Leo |
| Next Birthday | 30 July, 2024 |
| Age in 2024 | 33 years |
| Place of Birth | Cuckfield |
| Country of Birth | United States |
Dom Dwyer's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Dom Dwyer? The physical condition of Dom Dwyer is good. How tall is Dom Dwyer? Want to know Dom Dwyer's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.76 m., and weight is -.
- Dom Dwyer's Height: 1.76 m.
- Dom Dwyer's Weight: -
In the below table, you will find the height of Dom Dwyer in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'9" |
|---|---|
| In Meters: 1.76 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Dom Dwyer Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Dom Dwyer is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Dom Dwyer? In this section, we will talk about Dom Dwyer's personal life, life story. As you are curious to know about Dom Dwyer. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Dom Dwyer Transfer Market Value
Now we are going to talk about Dom Dwyer's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €500Th. |
|---|---|
| Highest Market Value | €2.50m |
Dom Dwyer Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Dom Dwyer:
- Became U.S. citizen on March 13th 2017.
- Married to Sydney Leroux (USWNT).
- He plays on the Left foot as Attack - Centre-Forward.
- He was born on Monday.
- The highest market value of Dom Dwyer was €2.50m
| Player of | United States Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Left |
| Prefered Position | Attack - Centre-Forward |
Dom Dwyer Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Dom Dwyer? In this table, we added the education information of Dom Dwyer. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Dom Dwyer. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Dom Dwyer
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Dom Dwyer.
- What is the Net Worth of Dom Dwyer?
The Net Worth of Dom Dwyer is $1-5M.
- What is the Height of Dom Dwyer?
The height of Dom Dwyer is 1.76.
- Where is the birthplace of Dom Dwyer?
The birthplace of Dom Dwyer is Cuckfield.
- What is the Date of Birth of Dom Dwyer?
The birthday of Dom Dwyer is on 30-Jul-1990.
- Is Dom Dwyer Married?
The marital status of Dom Dwyer is: Yet to be updated
- In which country does Dom Dwyer play football?
Dom Dwyer plays football in United States.
- Is Dom Dwyer left or right footed.
Dom Dwyer is Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Dom Dwyer's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Dom Dwyer. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Dom Dwyer's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Dom Dwyer. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.