Mini Biography
| Name | Daniel Chacon |
|---|---|
| Date of Birth | April 11, 2001 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Daniel Chacon is a Costa Rican professional football player. He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back. Daniel Chacon was born on 11-Apr-2001 in Turrialba. You might be interested to know more about Daniel Chacon. So, in this article, we discussed all information about Daniel Chacon's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Daniel Chacon Biography
Do you wanna know Daniel Chacon's full Biodata? Daniel Chacon is a Footballer. He was born in Turrialba on April 11, 2001. He is 22 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Daniel Chacon |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Daniel Alonso Chacón Salas |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 11-Apr-2001 |
| Age in 2024 | 22 |
| Birth Place | Turrialba |
| Country | Costa Rica |
| Nationality | Costa Rican |
| Height | 1.83 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Daniel Chacon Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Daniel Chacon? What is the income source of Daniel Chacon? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Daniel Chacon?As of 2024, the current net worth of Daniel Chacon is $250K-$500K.
Daniel Chacon Age, and Birthday Info 2024
Daniel Chacon's Birthday Countdown
Daniel Chacon's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Daniel Chacon? In this section, we will talk about Daniel Chacon's age, and birthday-related info. Daniel Chacon's actual age is 22, and birthday is on 11-Apr-2001. When is Daniel Chacon's next birthday? The next birthday of Daniel Chacon is on 11 April, 2024.
| Birthday | 11-Apr-2001 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Aries |
| Next Birthday | 11 April, 2024 |
| Age in 2024 | 22 years |
| Place of Birth | Turrialba |
| Country of Birth | Costa Rica |
Daniel Chacon's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Daniel Chacon? The physical condition of Daniel Chacon is good. How tall is Daniel Chacon? Want to know Daniel Chacon's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.83 m., and weight is -.
- Daniel Chacon's Height: 1.83 m.
- Daniel Chacon's Weight: -
In the below table, you will find the height of Daniel Chacon in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'0" |
|---|---|
| In Meters: 1.83 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Daniel Chacon Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Daniel Chacon is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Daniel Chacon? In this section, we will talk about Daniel Chacon's personal life, life story. As you are curious to know about Daniel Chacon. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Daniel Chacon Transfer Market Value
Now we are going to talk about Daniel Chacon's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €200Th. |
|---|---|
| Highest Market Value | €200Th. |
Daniel Chacon Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Daniel Chacon:
- He plays on the Right foot.
- He plays on the Right foot as Defender - Centre-Back.
- He was born on Wednesday.
- The highest market value of Daniel Chacon was €200Th.
| Player of | Costa Rica Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Defender - Centre-Back |
Daniel Chacon Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Daniel Chacon? In this table, we added the education information of Daniel Chacon. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Daniel Chacon. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Daniel Chacon
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Daniel Chacon.
- What is the Net Worth of Daniel Chacon?
The Net Worth of Daniel Chacon is $250K-$500K.
- What is the Height of Daniel Chacon?
The height of Daniel Chacon is 1.83.
- Where is the birthplace of Daniel Chacon?
The birthplace of Daniel Chacon is Turrialba.
- What is the Date of Birth of Daniel Chacon?
The birthday of Daniel Chacon is on 11-Apr-2001.
- Is Daniel Chacon Married?
The marital status of Daniel Chacon is: Yet to be updated
- In which country does Daniel Chacon play football?
Daniel Chacon plays football in Costa Rica.
- Is Daniel Chacon left or right footed.
Daniel Chacon is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Daniel Chacon's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Daniel Chacon. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Daniel Chacon's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Daniel Chacon. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.