Mini Biography
| Name | Cole Palmer |
|---|---|
| Date of Birth | May 06, 2002 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $3M |
Cole Palmer is a English professional football player. He plays on the Left foot as Midfield - Attacking Midfield. Cole Palmer was born on 6-May-2002 in Manchester. You might be interested to know more about Cole Palmer. So, in this article, we discussed all information about Cole Palmer's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Cole Palmer Biography
Do you wanna know Cole Palmer's full Biodata? Cole Palmer is a Footballer. He was born in Manchester on May 06, 2002. He is 21 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Cole Palmer |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Cole Jermaine Palmer |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 6-May-2002 |
| Age in 2024 | 21 |
| Birth Place | Manchester |
| Country | England |
| Nationality | English |
| Height | 1.82 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Cole Palmer Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Cole Palmer? What is the income source of Cole Palmer? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Cole Palmer?As of 2024, the current net worth of Cole Palmer is $3M.
Cole Palmer Age, and Birthday Info 2024
Cole Palmer's Birthday Countdown
Cole Palmer's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Cole Palmer? In this section, we will talk about Cole Palmer's age, and birthday-related info. Cole Palmer's actual age is 21, and birthday is on 6-May-2002. When is Cole Palmer's next birthday? The next birthday of Cole Palmer is on 06 May, 2024.
| Birthday | 6-May-2002 |
|---|---|
| Name of the Day | Monday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Taurus |
| Next Birthday | 06 May, 2024 |
| Age in 2024 | 21 years |
| Place of Birth | Manchester |
| Country of Birth | England |
Cole Palmer's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Cole Palmer? The physical condition of Cole Palmer is good. How tall is Cole Palmer? Want to know Cole Palmer's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.82 m., and weight is -.
- Cole Palmer's Height: 1.82 m.
- Cole Palmer's Weight: -
In the below table, you will find the height of Cole Palmer in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'12" |
|---|---|
| In Meters: 1.82 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Cole Palmer Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Cole Palmer is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Cole Palmer? In this section, we will talk about Cole Palmer's personal life, life story. As you are curious to know about Cole Palmer. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Cole Palmer Transfer Market Value
Now we are going to talk about Cole Palmer's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €6.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €6.00m |
Cole Palmer Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Cole Palmer:
- Manchester City (2009-2020)
- He plays on the Left foot as Midfield - Attacking Midfield.
- He was born on Monday.
- The highest market value of Cole Palmer was €6.00m
| Player of | England Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Left |
| Prefered Position | Midfield - Attacking Midfield |
Cole Palmer Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Cole Palmer? In this table, we added the education information of Cole Palmer. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Cole Palmer. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Cole Palmer
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Cole Palmer.
- What is the Net Worth of Cole Palmer?
The Net Worth of Cole Palmer is $3M.
- What is the Height of Cole Palmer?
The height of Cole Palmer is 1.82.
- Where is the birthplace of Cole Palmer?
The birthplace of Cole Palmer is Manchester.
- What is the Date of Birth of Cole Palmer?
The birthday of Cole Palmer is on 6-May-2002.
- Is Cole Palmer Married?
The marital status of Cole Palmer is: Yet to be updated
- In which country does Cole Palmer play football?
Cole Palmer plays football in England.
- Is Cole Palmer left or right footed.
Cole Palmer is Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Cole Palmer's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Cole Palmer. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Cole Palmer's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Cole Palmer. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.