Mini Biography
| Name | Bukayo Saka |
|---|---|
| Date of Birth | September 05, 2001 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $250K-$500K |
Bukayo Saka is a English, Nigerian professional football player. He plays on the Left foot as Midfield - Right Midfield. Bukayo Saka was born on 5-Sep-2001 in London. You might be interested to know more about Bukayo Saka. So, in this article, we discussed all information about Bukayo Saka's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Bukayo Saka Biography
Do you wanna know Bukayo Saka's full Biodata? Bukayo Saka is a Footballer. He was born in London on September 05, 2001. He is 22 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Bukayo Saka |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 5-Sep-2001 |
| Age in 2024 | 22 |
| Birth Place | London |
| Country | England |
| Nationality | English, Nigerian |
| Height | 1.78 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Bukayo Saka Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Bukayo Saka? What is the income source of Bukayo Saka? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Bukayo Saka?As of 2024, the current net worth of Bukayo Saka is $250K-$500K.
Bukayo Saka Age, and Birthday Info 2024
Bukayo Saka's Birthday Countdown
Bukayo Saka's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Bukayo Saka? In this section, we will talk about Bukayo Saka's age, and birthday-related info. Bukayo Saka's actual age is 22, and birthday is on 5-Sep-2001. When is Bukayo Saka's next birthday? The next birthday of Bukayo Saka is on 05 September, 2024.
| Birthday | 5-Sep-2001 |
|---|---|
| Name of the Day | Wednesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Virgo |
| Next Birthday | 05 September, 2024 |
| Age in 2024 | 22 years |
| Place of Birth | London |
| Country of Birth | England |
Bukayo Saka's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Bukayo Saka? The physical condition of Bukayo Saka is good. How tall is Bukayo Saka? Want to know Bukayo Saka's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.78 m., and weight is -.
- Bukayo Saka's Height: 1.78 m.
- Bukayo Saka's Weight: -
In the below table, you will find the height of Bukayo Saka in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'10" |
|---|---|
| In Meters: 1.78 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Bukayo Saka Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Bukayo Saka is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Bukayo Saka? In this section, we will talk about Bukayo Saka's personal life, life story. As you are curious to know about Bukayo Saka. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Bukayo Saka Transfer Market Value
Now we are going to talk about Bukayo Saka's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €65.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €65.00m |
Bukayo Saka Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Bukayo Saka:
- Greenford Celtic, Watford FC (-2008), Arsenal FC (2008-2019)
- He plays on the Left foot as Midfield - Right Midfield.
- He was born on Wednesday.
- The highest market value of Bukayo Saka was €65.00m
| Player of | England Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Left |
| Prefered Position | Midfield - Right Midfield |
Bukayo Saka Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Bukayo Saka? In this table, we added the education information of Bukayo Saka. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Bukayo Saka. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Bukayo Saka
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Bukayo Saka.
- What is the Net Worth of Bukayo Saka?
The Net Worth of Bukayo Saka is $250K-$500K.
- What is the Height of Bukayo Saka?
The height of Bukayo Saka is 1.78.
- Where is the birthplace of Bukayo Saka?
The birthplace of Bukayo Saka is London.
- What is the Date of Birth of Bukayo Saka?
The birthday of Bukayo Saka is on 5-Sep-2001.
- Is Bukayo Saka Married?
The marital status of Bukayo Saka is: Yet to be updated
- In which country does Bukayo Saka play football?
Bukayo Saka plays football in England.
- Is Bukayo Saka left or right footed.
Bukayo Saka is Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Bukayo Saka's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Bukayo Saka. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Bukayo Saka's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Bukayo Saka. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.