Mini Biography
| Name | Arda Guler |
|---|---|
| Date of Birth | February 25, 2005 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $32 5M |
Arda Guler is a Turkish professional football player. He plays on the Left foot as Midfield - Attacking Midfield. Arda Guler was born on 25-Feb-2005 in Ankara. You might be interested to know more about Arda Guler. So, in this article, we discussed all information about Arda Guler's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Continue reading to discover who is Arda Guler.
Table of Contents (Quick Links)
Arda Guler Biography
Do you wanna know Arda Guler's full Biodata? Arda Guler is a Footballer. He was born in Ankara on February 25, 2005. He is 18 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Arda Guler |
|---|---|
| Nickname | - |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 25-Feb-2005 |
| Age in 2024 | 18 |
| Birth Place | Ankara |
| Country | Turkey |
| Nationality | Turkish |
| Height | 1.76 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Arda Guler Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Arda Guler? What is the income source of Arda Guler? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Arda Guler?As of 2024, the current net worth of Arda Guler is $32 5M.
Arda Guler Age, and Birthday Info 2024
Arda Guler's Birthday Countdown
Arda Guler's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Arda Guler? In this section, we will talk about Arda Guler's age, and birthday-related info. Arda Guler's actual age is 18, and birthday is on 25-Feb-2005. When is Arda Guler's next birthday? The next birthday of Arda Guler is on 25 February, 2024.
| Birthday | 25-Feb-2005 |
|---|---|
| Name of the Day | Friday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Pisces |
| Next Birthday | 25 February, 2024 |
| Age in 2024 | 18 years |
| Place of Birth | Ankara |
| Country of Birth | Turkey |
Arda Guler's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Arda Guler? The physical condition of Arda Guler is good. How tall is Arda Guler? Want to know Arda Guler's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.76 m., and weight is -.
- Arda Guler's Height: 1.76 m.
- Arda Guler's Weight: -
In the below table, you will find the height of Arda Guler in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'9" |
|---|---|
| In Meters: 1.76 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Arda Guler Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Arda Guler is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Arda Guler? In this section, we will talk about Arda Guler's personal life, life story. As you are curious to know about Arda Guler. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Arda Guler Transfer Market Value
Now we are going to talk about Arda Guler's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €6.00m |
|---|---|
| Highest Market Value | €6.00m |
Arda Guler Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Arda Guler:
- Genclerbirligi SK (2014-2019), Fenerbahce SK (2019-2021)
- He plays on the Left foot as Midfield - Attacking Midfield.
- He was born on Friday.
- The highest market value of Arda Guler was €6.00m
| Player of | Turkey Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Left |
| Prefered Position | Midfield - Attacking Midfield |
Arda Guler Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Arda Guler? In this table, we added the education information of Arda Guler. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Arda Guler. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Arda Guler
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Arda Guler.
- What is the Net Worth of Arda Guler?
The Net Worth of Arda Guler is $32 5M.
- What is the Height of Arda Guler?
The height of Arda Guler is 1.76.
- Where is the birthplace of Arda Guler?
The birthplace of Arda Guler is Ankara.
- What is the Date of Birth of Arda Guler?
The birthday of Arda Guler is on 25-Feb-2005.
- Is Arda Guler Married?
The marital status of Arda Guler is: Yet to be updated
- In which country does Arda Guler play football?
Arda Guler plays football in Turkey.
- Is Arda Guler left or right footed.
Arda Guler is Left footed.
Conclusion
So that's all we have about Arda Guler's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Arda Guler. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Arda Guler's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Arda Guler. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.