Mini Biography
| Name | Apollo Crews |
|---|---|
| Date of Birth | August 22, 1987 |
| Profession | Wrestler |
| Net Worth | $2 M |
Withan Olympian's physique and agility, the hulking Apollo Crewscombines the raw power of The Ultimate Warrior with the agility of a top cruiserweight,confounding opponents with a ground-and-pound game and a dizzying aerial attack. He was already the proverbial five-tool player when he went from the independent scene to WWE NXT, and his astounding record at Full Sail sent the Georgia native to the main WWE roster within a year of his debut. Almost immediatelyafterhis move to Monday Night Raw in the 2017 Superstar Shake-up, Crewswas once courted by Titus O'Neil, who wanted to sign the budding young prodigy to Titus Worldwide. Hesoon accepted the offer to become the first Superstar to join the brand, and the move paid dividends for Apollo, who captured several impressivevictories on Team Red and even main-evented Raw in a gutsy showing against Braun Strowman. Any Superstar that gets in his way will inevitably sufferthe wrath of the real Apollo Crews. Want to more about him? In this article, we covered Apollo Crews's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Apollo Crews Biography
Do you wanna know Apollo Crews's full Biodata? Apollo Crews also known as Sesugh Uhaa, Apollo, Apollo Crews, Uhaa Nation is a Wrestler. He was born in Benue State, Nigeria on August 22, 1987. He is 36 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Apollo Crews |
|---|---|
| Nickname | Sesugh Uhaa, Apollo, Apollo Crews, Uhaa Nation |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 22-Aug-1987 |
| Age in 2024 | 36 |
| Birth Place | Benue State, Nigeria |
| Country | Nigeria |
| Nationality | Nigerian |
| Height | 1.85 m |
| Weight | 109 KG |
| Profession | Wrestler |
Apollo Crews Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Apollo Crews? What is the income source of Apollo Crews? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Apollo Crews?As of 2024, the current net worth of Apollo Crews is $2 M.
Apollo Crews Age, and Birthday Info 2024
Apollo Crews's Birthday Countdown
Apollo Crews's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Apollo Crews? In this section, we will talk about Apollo Crews's age, and birthday-related info. Apollo Crews's actual age is 36, and birthday is on 22-Aug-1987. When is Apollo Crews's next birthday? The next birthday of Apollo Crews is on 22 August, 2024.
| Birthday | 22-Aug-1987 |
|---|---|
| Name of the Day | Saturday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Leo |
| Next Birthday | 22 August, 2024 |
| Age in 2024 | 36 years |
| Place of Birth | Benue State, Nigeria |
| Country of Birth | Nigeria |
Apollo Crews's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Apollo Crews? The physical condition of Apollo Crews is good. How tall is Apollo Crews? Want to know Apollo Crews's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.85 m., and weight is 109.
- Apollo Crews's Height: 1.85 m.
- Apollo Crews's Weight: 109 Kilograms
In the below table, you will find the height of Apollo Crews in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'1" |
|---|---|
| In Meters: 1.85 m. | |
| Weight | In Pound: 240.34 lbs |
| In KG: 109 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Apollo Crews Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Apollo Crews is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Apollo Crews? In this section, we will talk about Apollo Crews's personal life, life story. As you are curious to know about Apollo Crews. We added the information below.
| Marital Status | Married |
|---|---|
| Spouse(s) | Linda Palonen |
| Marriage Date | |
| Children | 2 |
Apollo Crews Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Apollo Crews? In this table, we added the education information of Apollo Crews. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Apollo Crews. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Apollo Crews
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Apollo Crews.
- What is the Net Worth of Apollo Crews?
The Net Worth of Apollo Crews is $2 M.
- What is the Height of Apollo Crews?
The height of Apollo Crews is 1.85.
- Where is the birthplace of Apollo Crews?
The birthplace of Apollo Crews is Benue State, Nigeria.
- What is the Date of Birth of Apollo Crews?
The birthday of Apollo Crews is on 22-Aug-1987.
- Is Apollo Crews Married?
The marital status of Apollo Crews is: Married
Conclusion
So that's all we have about Apollo Crews's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Apollo Crews. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Apollo Crews's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Apollo Crews. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.