Mini Biography
| Name | Alexis Vega |
|---|---|
| Date of Birth | November 25, 1997 |
| Profession | Footballer |
| Net Worth | $1M- $4M |
Alexis Vega is a Mexican professional football player. He plays on the Right foot as Attack - Left Winger. Alexis Vega was born on 25-Nov-1997 in Mexico City. You might be interested to know more about Alexis Vega. So, in this article, we discussed all information about Alexis Vega's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, pics, affairs, car, salary, age, and other details in 2024. Without future ado, let's learn more about Alexis Vega.
Table of Contents (Quick Links)
Alexis Vega Biography
Do you wanna know Alexis Vega's full Biodata? Alexis Vega is a Footballer. He was born in Mexico City on November 25, 1997. He is 26 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Alexis Vega |
|---|---|
| Nickname | - |
| Fullname | Ernesto Alexis Vega Rojas |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 25-Nov-1997 |
| Age in 2024 | 26 |
| Birth Place | Mexico City |
| Country | Mexico |
| Nationality | Mexican |
| Height | 1.73 m |
| Weight | - KG |
| Profession | Footballer |
Alexis Vega Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Alexis Vega? What is the income source of Alexis Vega? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Alexis Vega?As of 2024, the current net worth of Alexis Vega is $1M- $4M.
Alexis Vega Age, and Birthday Info 2024
Alexis Vega's Birthday Countdown
Alexis Vega's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Alexis Vega? In this section, we will talk about Alexis Vega's age, and birthday-related info. Alexis Vega's actual age is 26, and birthday is on 25-Nov-1997. When is Alexis Vega's next birthday? The next birthday of Alexis Vega is on 25 November, 2024.
| Birthday | 25-Nov-1997 |
|---|---|
| Name of the Day | Tuesday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Sagittarius |
| Next Birthday | 25 November, 2024 |
| Age in 2024 | 26 years |
| Place of Birth | Mexico City |
| Country of Birth | Mexico |
Alexis Vega's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Alexis Vega? The physical condition of Alexis Vega is good. How tall is Alexis Vega? Want to know Alexis Vega's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.73 m., and weight is -.
- Alexis Vega's Height: 1.73 m.
- Alexis Vega's Weight: -
In the below table, you will find the height of Alexis Vega in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 5'8" |
|---|---|
| In Meters: 1.73 m. | |
| Weight | In Pound: - |
| In KG: - | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Alexis Vega Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Alexis Vega is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Alexis Vega? In this section, we will talk about Alexis Vega's personal life, life story. As you are curious to know about Alexis Vega. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Alexis Vega Transfer Market Value
Now we are going to talk about Alexis Vega's transfermarket history: current transfer value and highest transfer value.
| Current Market Value | €7.50m |
|---|---|
| Highest Market Value | €7.50m |
Alexis Vega Facts, Profile, Career, and Stats
In the below list, we added some interesting facts and history about Alexis Vega:
- He plays on the Right foot.
- He plays on the Right foot as Attack - Left Winger.
- He was born on Tuesday.
- The highest market value of Alexis Vega was €7.50m
| Player of | Mexico Football Team |
|---|---|
| Prefered Foot | Right |
| Prefered Position | Attack - Left Winger |
Alexis Vega Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Alexis Vega? In this table, we added the education information of Alexis Vega. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Alexis Vega. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Alexis Vega
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Alexis Vega.
- What is the Net Worth of Alexis Vega?
The Net Worth of Alexis Vega is $1M- $4M.
- What is the Height of Alexis Vega?
The height of Alexis Vega is 1.73.
- Where is the birthplace of Alexis Vega?
The birthplace of Alexis Vega is Mexico City.
- What is the Date of Birth of Alexis Vega?
The birthday of Alexis Vega is on 25-Nov-1997.
- Is Alexis Vega Married?
The marital status of Alexis Vega is: Yet to be updated
- In which country does Alexis Vega play football?
Alexis Vega plays football in Mexico.
- Is Alexis Vega left or right footed.
Alexis Vega is Right footed.
Conclusion
So that's all we have about Alexis Vega's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Alexis Vega. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Alexis Vega's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Alexis Vega. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.