Mini Biography
| Name | Abdullah the Butcher |
|---|---|
| Date of Birth | March 14, 1964 |
| Profession | Wrestler |
| Net Worth | $2 M |
It has been said that history is written in blood. For the brutally vicious competitor known as Abdullah the Butcher, these words couldn't be more appropriate. Internationally known as The Madman from the Sudan, the 400-pounder has terrorized opponents, officials and fans in rings across the globe for more than half a century. Whether he was competing in the grandest arenas of Japan or the dingiest high school gymnasiums in the Midwest, The Butcher attacked his opponents with an unmatched ferocity, jabbing at his victims with a rusted dinner fork and lunging at hapless spectators who dared to get too close to the monster. In all this time, Abdullah's distinctive look has barely changed his baggy judo pants hiked high above his bulging belly, his eyes mad and wandering like a schizophrenic, his forehead carved so deeply with scars that he can firmly insert quarters into the wounds like a coin slot. Want to more about him? In this article, we covered Abdullah the Butcher's net worth, wiki, bio, career, height, weight, pics, family, affairs, car, salary, age, facts, and other details in 2024. So let's get started...
Table of Contents (Quick Links)
Abdullah the Butcher Biography
Do you wanna know Abdullah the Butcher's full Biodata? Abdullah the Butcher also known as Kuroi Jujutsushi, Saladin Pikens, Zelis Amara is a Wrestler. He was born in Windsor, Ontario, Canada on March 14, 1964. He is 59 years old. Take a look at the following table for more information.
| Name | Abdullah the Butcher |
|---|---|
| Nickname | Kuroi Jujutsushi, Saladin Pikens, Zelis Amara |
| Gender | Male |
| Date of Birth | 14-Mar-1964 |
| Age in 2024 | 59 |
| Birth Place | Windsor, Ontario, Canada |
| Country | Canada |
| Nationality | Canadian |
| Height | 1.83 m |
| Weight | 163 KG |
| Profession | Wrestler |
Abdullah the Butcher Net Worth, and Salary 2024
What is the Networth of Abdullah the Butcher? What is the income source of Abdullah the Butcher? We all know that is it almost impossible to say someone's total asset, and how much he or she earns every month. According to the various source, there is an approximate asset that is net worth or net wealth. So what is the networth of Abdullah the Butcher?As of 2024, the current net worth of Abdullah the Butcher is $2 M.
Abdullah the Butcher Age, and Birthday Info 2024
Abdullah the Butcher's Birthday Countdown
Abdullah the Butcher's birthday 🎂 🎉 is in...
- days
- Hours
- Minutes
- Seconds
How old is Abdullah the Butcher? In this section, we will talk about Abdullah the Butcher's age, and birthday-related info. Abdullah the Butcher's actual age is 59, and birthday is on 14-Mar-1964. When is Abdullah the Butcher's next birthday? The next birthday of Abdullah the Butcher is on 14 March, 2024.
| Birthday | 14-Mar-1964 |
|---|---|
| Name of the Day | Saturday |
| Zodiac Sign (Horoscope) | Pisces |
| Next Birthday | 14 March, 2024 |
| Age in 2024 | 59 years |
| Place of Birth | Windsor, Ontario, Canada |
| Country of Birth | Canada |
Abdullah the Butcher's Height, Weight, and Physical Condition
What is the physical condition of Abdullah the Butcher? The physical condition of Abdullah the Butcher is good. How tall is Abdullah the Butcher? Want to know Abdullah the Butcher's Height Weight in Feet-Inch or Meter-Centimeter? In this section, we discussed height-weight along with eyes and hair colors. height is 1.83 m., and weight is 163.
- Abdullah the Butcher's Height: 1.83 m.
- Abdullah the Butcher's Weight: 163 Kilograms
In the below table, you will find the height of Abdullah the Butcher in Meter, Centimeter, and Feet Inche, & the weight in KG and Pound.
| Height | In Feet Inches: 6'0" |
|---|---|
| In Meters: 1.83 m. | |
| Weight | In Pound: 359.42 lbs |
| In KG: 163 Kilograms | |
| Eye Color | - |
| Hair Color | - |
Abdullah the Butcher Girlfriend and Marital Status
Do you want to know whether Abdullah the Butcher is married or unmarried? Who is the Girlfriend of Abdullah the Butcher? In this section, we will talk about Abdullah the Butcher's personal life, life story. As you are curious to know about Abdullah the Butcher. We added the information below.
| Marital Status | Yet to be updated |
|---|
Abdullah the Butcher Educational Qualifications
Do you want to know what is the educational qualifications of Abdullah the Butcher? In this table, we added the education information of Abdullah the Butcher. As we do not have all data currently, we keep some fields blank which we will update soon.
| School | Yet to update |
| College | Yet to update |
| University | Yet to update |
Visit the official Facebook, Instagram, Twitter, Wikipedia, and YouTube accounts of Abdullah the Butcher. For those who do not have an account on a certain platform, we added the official website link of the platform.
FAQs about Abdullah the Butcher
Some FAQs (Frequently Asked Questions) about Abdullah the Butcher.
- What is the Net Worth of Abdullah the Butcher?
The Net Worth of Abdullah the Butcher is $2 M.
- What is the Height of Abdullah the Butcher?
The height of Abdullah the Butcher is 1.83.
- Where is the birthplace of Abdullah the Butcher?
The birthplace of Abdullah the Butcher is Windsor, Ontario, Canada.
- What is the Date of Birth of Abdullah the Butcher?
The birthday of Abdullah the Butcher is on 14-Mar-1964.
- Is Abdullah the Butcher Married?
The marital status of Abdullah the Butcher is: Yet to be updated
Conclusion
So that's all we have about Abdullah the Butcher's net worth, bio, wiki, biography, height, weight, awards, facts, siblings, awards, and other information. We hope you get the information about Abdullah the Butcher. Share your thoughts in the comment section.
Disclaimer
The info about Abdullah the Butcher's net worth, wiki, bio, career, height, weight, family, affairs, car, salary, age, and other details are based on Wikipedia, IMDb,Forbes, Instagram, and Facebook of Abdullah the Butcher. There may have wrong or outdated info, if you find so, please let us know by leaving a comment below.